עידו עקוב, פסנתר

בתוכנית: יצירות מאת תומאס טאליס, וויליאם בירד, קווין וולנס, קסנדרה מילר, ג'והן בול

הקונצרט "רנסנס עכשיו" מכיל בתוכו מוסיקה למקלדת משני קצוות מנוגדים של המוסיקה הקלאסית – תקופת הרנסנס והמוסיקה העכשווית של ימינו.

העמדה זו של יצירות כל כך רחוקות זו מזו בזמן באה להאיר כמה הקשרים עמוקים ומפתיעים בין עולמות אלה- שקרובים יותר ממה שנדמה, ושמים דגש על עקרונות מוסיקליים משותפים.

מן הרנסנס ינוגנו קטעים של המלחינים הבריטים תומאס טאליס, ג'ון בול ווויליאם בירד, שחיו כולם בשלהי המאה ה-16, וכתבו לאב קדמון של הצ'מבלו- הווירג'ינל. יצירות אלה הודפסו כולן בקובץ הידוע ה“Fitzwilliam virginal book”, שמכיל בתוכו יצירות רבות מן התקופה האליזבתנית- כולל מוסיקה לתפילות, וריאציות על שירי עם, וקטעים חופשיים יותר.

חלק מן היצירות האלה מבוצעות לראשונה על פסנתר (שהוא כלי מודרני שהתפתח מאוחר יותר), ועל כן זו הזדמנות להיחשף לרפרטואר נהדר שעקבותיו "נעלמו" במידה מסויימת, ולא בצדק.

מן העת העכשווית ינוגנו יצירות של שני מלחינים המתגוררים כיום בבריטניה: המלחין הדרום אפריקאי קווין וולאנס, והמלחינה הקנדית קסנדרה מילר. יצירתו של וולאנס שמה דגש מרכזי על קצביות, פוליריטמיקה וחזרתיות. יצירתה של מילר גם כן שואבת השראה ממוסיקה אפריקאית, מתאפיינת בקצביות נזילה וייחודית, וגם בקשרים והקשרים למוסיקות עם למיניהן.

הרסיטל בנוי כך שהמעבר בין העתיק לעכשווי, ולהיפך, נעשים בטבעיות ובאורגניות, כך שמרגישים כמו המשך ישיר זה של זה.

שני חצאי הרסיטל מהווים חצאים משלימים ומהופכים סימטרית, כך שהרסיטל מתחיל ומסתיים עם שתי יצירותיו המונומטליות למקלדת של תומאס טאליס, המבוססות על המזמור הגרגוריאני felix namque.

50 ₪ / 40 ₪

לצפייה:

https://www.youtube.com/watch?v=rIuWj1hsRUo

צילום תמונת עידו : טל קציר