אקוט הוא הרכב ירושלמי הפועל כשבע שנים ומבצע לחנים מקוריים, בעיקר לשירי משוררים ירושלמים בני זמננו. הגרעין היוצר של ההרכב, הזמרת ענבל ג'משיד והגיטריסט גלעד ואקנין.
כבר יותר מעשור ש״אקוט״ (״הקשב!״ בצרפתית) יוצרים, מופיעים ומחפשים איך בדיוק נשמעת תרבות ישראלית עכשווית.
ביצירתם אקוט משמיעים קול ייחודי המתכתב בצורה עמוקה עם המסורות המזרחיות מהבית, ובו זמנית שואף לפרוץ את גבולות הנוסטלגיה אל עבר אומנות עכשווית.

בעזרת עיסוק בחומרי גלם מקומיים מהמזרח ומהמערב, שירי משוררים בני זמננו ובעברית, מוזיקה פופולרית ואמנותית וכלי נגינה מסורתיים וחדשים כאחד הם יוצרים יחד עם חברי ההרכב מוזיקה מזרחית - עכשווית - אמנותית.

המוזיקה של אקוט
'מצד לצד' - מופע שירי הילדים המזרחי הראשון בעברית.
דמיינו איתנו רגע: ילדים קטנטנים גדלים גם לצלילים אחרים, מגוונים ועשירים. חוץ משירי עם אירופאים נפלאים וארץ ישראל הישנה והטובה, הורים וילדים מזמזמים יחד בטבעיות מנגינות מצפון אפריקה, מאתיופיה ומעיראק. בעזרת כלי נגינה מסקרנים נצא ביחד לטיול פנטסטי בין צלילי המקום, העיר והמדבר, מוזיקה מפעם ומעכשיו. נהפוך לדג ששוחה במים וגם במרום, ביום שישי בבוקר נכין מתכון של עוגה משבעה מרכיבים, נסתכל על וילון ובכלל נראה שמלה של רקדנית, נשיר, נרקוד ונזוז יחד מצד לצד.
צד לצד, אלבום שירים מזרחיים לילדים הוא נסיון צנוע במימדיו אך יומרני בשאיפותיו לעדכן ולו במעט את התרבות הישראלית, מלמטה, מהיסוד. הזדמנות להתחבר למסורות מקומיות, מהבית או של השכן, ואולי רק הזמנה להציץ לתרבות רחוקה רחוקה, קסומה ומסתורית.

לינק לאלבום: https://nanadisc.lnk.to/MitzadLetzad


'מעשים קטנים' - המופע החדש של אקוט.
המופע מורכב משירי תפילה יהודית מודרנית, ונכתבו כולם ע״י משוררים ישראלים בני זמננו, וממעט שירים מסורתיים יותר בלחנים חדשים.
השירים הם בקשות, סליחות וייחולים המעסיקים אותנו דווקא כאן ודווקא עכשיו.
האומן כיום נע בין עולמות של אינדיבידואליזם קיצוני מערבי, בין תנועות נגד שמרניות, ותוך כדי גם בתוך המסורתיות המתהווה.
כך או כך, קיים שיח ער ומשמעותי על טקסטים, טקסים, מועדים ומעשים. התפילה היא דוגמא מעולה לכך.
מטעינים אותה במשמעויות אחרות, מתאימים אותה לזמן, לקהל, למקום בתקווה שתהפוך רלוונטית יותר. כאן גם עשוי להתעורר החשש שהיא תלך לאיבוד.
אמנם לא במישור פרקטי יומיומי, שירי התפילה החדשים של ההרכב אקוט עוסקים בחומרים אלו ממש ומנסים להוסיף לשיח זה נקודת מבט אישית המורכבת ממילים חדשות, מנגינות, מקצבים ושירה לתפילה מסורתית אך אומנותית וחדשה.
השיר הפותח את המחרוזת הוא לחן חדש לשיר הידוע "גשר צר מאוד" של ר' נחמן מברסלב. לאחר מכן, שירו של יוסף עוזר "שלום עליכם" שבו מתכתב המשורר עם הפיוט הידוע ובבת אחת מתרחק ממנו מאוד: " אני ואהובתי ממלך מלכי המלחים..."
מילות השיר של אלמוג בהר "אדם פודה נפשו", מתייחסות לכל המעשים הקטנים והיום יומיים שהאדם עומל עליהם בכדי לכפר על החסרונות שלו.
לאחר מכן שירה של תרצה אתר המבקשת מהגשם להקשיב לנשים ומתארת לנו את תפילותיהן אשר מצפות בכליון עיניים לצמיחה, להצלה, למשהו פורח.
בשיר החותם את היצירה ומהווה את שיאה במובנים רבים גבריאלה אלישע מבקשת תורה שתקל עלינו, שתתאים לנו, יותר פשוטה, שנוכל לקיים: ״תן לי תורה חדשה״!
המבנה המוזיקלי שואב השראה ממבנים קלאסיים מזרחיים לשירי תור הזהב (ואסלה ערבית, נובה אנדלוסית) המציעים קונספט של הדרגתיות: רצף שלם שהולך ומתגבר מבחינה קצבית ומבחינת פיתוח המקאם, ושזורים בתוכו קטעי אלתור, שירה וקטעים אינסטרומנטלים.
הכוונה של ההרכב היא לבנות באופן איטי ובטוח קשר עם הקהל ויחד להפליג לאפשרויות שונות של תפילה משותפת.

ענבל ג'משיד, שירה | גלעד ואקנין, עוד ומנדול | טל אברהם, חצוצרה | עדן ג'משיד, צ'לו | יוהנה ריטמולר, כינור | אביתר חרמש, קונטרבס | אביב עזרא, כלי הקשה | עמית שרון, כלי הקשה
ניהול: נדיה רז חכם


אקוט נתמכים על-ידי משרד התרבות.