אודות
הפסטיבל

אהבת החיים, הצורך להמשיך לחלום ולחוות מחדש את היצירה המוזיקלית, היא תפיסת העולם עימה יצאנו לדרך במאי 1999 אז ייסדנו את פסטיבל פליציה בלומנטל למוזיקה. בחרנו ליצור באולמות מוזיאון תל אביב לאמנות, מוסד פעיל ביותר בתחום המוזיקה בנוסף לעושר התערוכות וההרצאות בו. במהלך 19 שנות קיומו של הפסטיבל למדנו כיצד לשלב בין המוזיקה הקאמרית, המוזיקה התזמורתית, ההרכבים קוליים, המוזיקה העממית כעולם אחד ובו מוזיקאים ישראלים ואורחים מכל העולם.

אנט סלין יזמה את הפסטיבל בעקבות הכרות ממושכת עם אביגיל ארנהיים, שהצטרפה לרעיון בעת שעבדה  במוזיאון תל אביב לאמנות כמנהלת תוכניות המוזיקה. יחד הן הובילו את הפסטיבל מראשיתו. ביוני 2017 הלכה אנט לעולמה והותירה מאחרויה מפעל מפואר שממשיך את דרכו בהשראתה. אביגיל בנתה את התוכנית של פסטיבל זה עם מוזיקאים מחו"ל ומוזיקאים ישראלים שהיוו חלק בעולמה של אנט. העיסוק בהכנת הפסטיבל יוצר כל שנה מחדש אפשרויות רבות בהפעלת הדמיון ובהאזנה להרכבים חדשים וכישרונות חדשים בסצנה המוזיקלית בעולם.

פסטיבל פליציה בלומנטל למוזיקה,  מציין השנה 20 שנות פעילות מוזיקלית ענפה. מוסיקאים והרכבים מרחבי העולם שהופיעו במהלך השנים בפסטיבל ישובו לישראל להופיע בפסטיבל ה-20 שיוקדש כולו לזכרה של אנט סלין.

אנסמבל "ל'ארפג'טה" בניהולה האמנותי של כריסטינה פלוהר הופיע בפסטיבל פליציה בלומנטל לראשונה בשנת 2006 כשהיה עדין הרכב אנונימי לחלוטין. כמו הרכבים אחרים, גם אותם הייתה אנט סלין מהראשונות שזיהתה את הפוטנציאל העצום. מאז הפך ההרכב לאחד החשובים בעולם המוסיקה העתיקה ומוזמן להופיע בפסטיבלים ובאולמות הגדולים בעולם. לישראל יביא את התכנית מלאת הקסם "מדיטרנאו" –  מסע מוזיקלי ברחבי אגן הים התיכון ובו חיבורים וערבובים מרתקים של תרבויות, מדרום איטליה מזרחה, ליוון וטורקיה ומערבה, לספרד (מיורקה וקטלוניה) ופורטוגל.

עוד בגזרת המוסיקה העתיקה יגיעו מאנגליה אנסמבל ארמוניקו קונסורט (בריטניה) בניצוחו של הצ'מבליסט כריסטופר מונקס וזמרת הסופרן ג'יליאן קית', לתכנית ובה קנטטות של באך. הביקור הראשון של האנסמבל בפסטיבל היה בשנת 2007.

אנט סלין גדלה בברזיל ובפסטיבל היה מקום מיוחד למוסיקה מברזיל. השנה יארח הפסטיבל את הזמרת ונגנית המנדולינה נילזי קרבליו שתחבור להרכב הישראלי שורולה שישוב לפסטיבל לאחר הופעות מוצלחות בעבר.

עוד מברזיל יתארחו הזמרים גבריאלה פאצ'ה, סופרן; דניס דה פרייטאס, אלט; ליצ'יו ברונו, בריטון

והפסנתרנית סוניה רובינסקי ואלו יגישו תכנית שכולה הייטור וילה לובוס, שהיה ידיד קרוב של פליציה בלומנטל ומרכוס מיזנה. במרכז התוכנית  הסוויטה Ciclo Brasileiro.

חיבתה של אנט למוסיקה בת זמננו ושאיפתה לקדם נשים אמניות תבוא לידי ביטוי במחווה למלחינות חיה צ'רנובין, בטי אוליברו ושולמית רן . המנצח אריאל צוקרמן והתזמורת הקאמרית הישראלית עם סולנים רבים, תעלה תכנית ובה יצירות פרי עטן של אוליברו ורן ואנסמבל ניקל יופיע עם יצירותיה של צ'רנובין. שיחה עם המלחינות תתקיים אף היא במהלך הפסטיבל.

אנסמבל הנקשנים של בית הספר לכלי הקשה טרמולו ישוב, כמידי שנה, לפסטיבל ויחבור אליו השנה אנסמבל נקשני שטרסבורג (צרפת) לתכנית מלאת אנרגיות וקצב ובה מוסיקה מהמאה ה-20 וה-21.

האורקסטרה – תזמורת הג'אז הישראלית תשוב אף היא לפסטיבל והפעם יתארחו במופע החצוצרן אבישי כהן והבסיסט אלי מגן.

מוזיקאים ישראלים יחברו לקונצרט ובו שירים ויצירות כליות מאת שוברט וברהמס: זמרת הסופרן חן רייס, ולצידה הפסנתרנים דניאל גורטלר וטל חיים סמנון, הצ'לנית מיכל קורמן, והקלרניתן טיבי צייגר.

עוד יתארחו בפסטיבל הזמרת יעל לויטה, החלילתנית טלי רובינשטיין בליווי הצ'מבליסט והפסנתרן

אפולוניו מאיילו (גרמניה),  הזמרות לוסי שלטון ואסתי קינן, אנסמבל מרש-דונדורמה במופע לילדים, הפסנתרנית עופרה יצחקי ועוד מוסיקאים מעולים מהארץ והעולם שיחברו ליצירת פסטיבל בלתי נשכח לזכרה של אנט סלין.

 

הצטרפו אלינו לשבוע שיישאר אתכם כל השנה!