פליציה בלומנטל

1991-1908

פליציה בלומנטל נולדה בוורשה ושם גם למדה בקונסרבטוריון הלאומי אצל קרול שימנובסקי ויוסף גולדברג ודזבייצקי. היא החלה בקריירה בינלאומית לפני שפרצה מלחמת העולם השניה. בשנת 1942 נאלצה בכורח הנסיבות לעזוב את אירופה ומצאה מקלט בברזיל שם החלה בקריירה חדשה והופיעה בריו דה זניירו, בבואנוס איירס ובמונטיבידאו. בעקבות הצלחות אלו החלה בלומנטל להופיע גם בארצות הברית.

המלחין הלאומי הברזילאי הייטור וילה לובוס, שהתרשם עמוקות מביצוע ה”בכייאנה ברזיליירה” מס 3 שלו לפסנתר, החליט לחבר את הקונצ’רטו החמישי שלו עבורה. ביצוע הבכורה של הקונצ’רטו הזה התקיים בלונדון בשנת 1955, כשוילה לובוס מנצח על הקונצרט. מלונדון המשיכו השניים בסיור קונצרטים ברחבי אירופה, וגם הקליטו את היצירה עבור חברת HMV בפאריס עם התזמורת הלאומית הצרפתית.

כשהתבקש המלחין קז’ישטוף פנדרצקי לחבר בשנת 1971 יצירה לציון 25 שנים לבית הספר איסטמן למוזיקה ברוצ’סטר (ניו יורק), הוא חיבר את הפרטיטה לצ’מבלו ולתזמורת והקדיש אותה לפליציה בלומנטל, שגם ביצעה אותה בארצות שונות בעולם, שמתוכם ניצח פנדרצקי בעצמו על שלושים וחמש הופעות. כמוהו גם וויטולד לוטוסלבקי חיבר עבורה את יצירתו “וריאציות על נושא מאת פגניני”. בשנת 1973 הופיעה בלומנטל ב-22 קונצרטים מחוף לחוף בארצות הברית ובעונת 77-1976 היתה הסולנית בסיור שקיימה התזמורת הקאמרית של וינה בקליפורניה.

פליציה בלומנטל הופיעה עם התזמורות החשובות באירופה, ובלונדון לבדה ניגנה עם התזמורת הסימפונית, התזמורת הסימפונית של ה-BBC, הפילהרמונית המלכותית, פילהרמוניה והפילהרמונית של לונדון. פליציה בלומנטל הקליטה יותר מששים קונצ’רטי לפסנתר, רבים מהם יצירות של מלחינים מוכרים שהוקלטו על ידה לראשונה. היא הקליטה קונצ’רטי מאת מוצרט עם תזמורת המוצרטאום של זלצבורג ואת חמשת הקונצ’רטי מאת בטהובן עם התזמורת הסימפונית האוסטרית בניצוח רוברט וגנר. הקלטתה של הסונטות והטוקטות מאת תלמידיו של דומניקו סקרלטי זכתה בפרס הגדול של טוקיו בשנת 1977.

בשנת 1991 נפטרה פליציה בלומנטל בתל אביב. המרכז למוזיקה ההכולל בתוכו את הספריה למוזיקה של העיר תל אביב נקרא על שמה ומכיל את הקלטותיה והתוים שהיו ברשותה.