18 מרץ

שולמית רן

פסטיבל | אמנים

שולמית רן החלה להלחין שירים בגיל שבע. בגיל תשע כבר למדה קומפוזיציה ופסנתר אצל כמה מהמוזיקאים הידועים ביותר בישראל כגון אלכסנדר אוריה בוסקוביץ׳ ופאול בן-חיים, יצירותיה המוקדמות בוצעו על ידי מוזיקאים מקצועיים ותזמורות. היא המשיכה את לימודיה בארצות הברית עם מלגות מכללת מאנס למוזיקה בניו-יורק וקרן התרבות אמריקה-ישראל. ב-1991 זכתה בפרס פוליצר למוזיקה וכן זכתה בפרסים רבים נוספים למלחינים כגון המקום הראשון בפרסי פרידהיים של של מרכז קנדי, שני מענקים מקרן גוגנהיים, מענקים מהקרן הלאומית לאמניות, קרן קוסביצקי, צ׳מבר מיוזיק אמריקה, ועוד.

המוזיקה שלה בוצעה ע״י תזמורות חשובות כגון התזמורת הסימפונית של שיקגו, תזמורת קליבלנד, תזמורת פילדלפיה, התזמורת הפילהרמונית הישראלית, .תזמורת המלחינים האמריקאים והתזמורת הסימפונית הישראלית.. שולמית הייתה מלחינת הבית של התזמורת הסימפונית של שיקגו (1990-1997) והאופרה הלירית של שיקגו  (1994-1997), שביצעה את האופרה הראשונה שלה בין שני עולמות (הדיבוק). לאחרונה פרשה מאוניברסיטת שיקגו, שם לימדה משנת 1973 והייתה פרופסורית מוערכת במחלקת המוזיקה והמנהלת האמנותית של הרכבים מודרניים.

היא קיבלה חמישה תארי דוקטור לשם כבוד והייתה חברה באקדמיה האמריקאית לאמנויות ומדעים ובאקדמיה האמריקאית לאמניות וספרות. ב-2011 היא הייתה מלחינת הבית של האקדמיה האמריקאית ברומא.